|
Få hjælp til din høfeber
på apoteket
Øjnene kløer, hæver, løber i vand og bliver røde. Næsen bliver stoppet, løber og kløer. For 20 procent af danskerne lyder dette alt for bekendt, og nogle mennesker med høfeber vurderer endda, at deres livskvalitet er på niveau med patienter med moderat til svær astma. Alt dette sætter apotekerne fokus på i den nye kampagne om høfeber, der bliver skudt i gang den 22. marts.
»Målet med kampagnen er at give god og relevant rådgivning til folk med høfeber. Ude på apotekerne skal de kunne få hjælp til at vælge den rigtige behandling og til at kunne passe bedre på sig selv, når høfeberen raser,« siger farmaceut Helle Jacobsgaard fra Danmarks Apotekerforening.
Det er meget vigtigt, at en person med høfeber får den optimale behandling. En dårligt behandlet høfeber øger nemlig risikoen for at udvikle astma – og det kan forringe
livskvaliteten. Og her kan de ansatte på apotekerne hjælpe, for på samme måde som med
astmapatienter kan man øge kontrollen af høfeberen ved at give kunderne en større
viden.
Blandt andet er det vigtigt at få afklaret, om andre i familien har høfeber. Hvis en eller flere nære slægtninge i forvejen har allergi, styrker det mistanken om høfeber. Kunderne kan desuden opleve at blive spurgt ind til symptomerne, forklarer Helle
Jacobsgaard.
"Hvis vi skal guide frem til den bedste behandling for at reducere eller fjerne høfeber-symptomerne og risikoen for at udvikle astma, så er det vigtigt for os at vide, hvor symptomerne er lokaliserede. For eksempel i øjne eller næse – og om der er kløe, nysen eller symptomer som træthed, koncentrationsbesvær eller smerter«, siger hun.
Gode råd:
-
Brug solbriller så du undgår pollen i øjnene
-
Undgå at lufte ud midt på dagen, hvor der oftest er flest pollen
-
Brug tørretumbler til at tørre tøj i pollensæsonen i stedet for at hænge det ud
-
Skyl øjne og næse med isotonisk saltvand, hvis du har været udsat for pollen
-
Vask eller skyl dit hår inden sengetid, så du ikke får pollen med i seng.
På apoteket.dk
kan man læse mere om høfeber.
For yderligere information:
Farmaceut
Helle Jacobsgaard, Danmarks Apotekerforening, 33 76 76 60
_________________________________________________________
|