Nye tal fra Statens Serum Institut viser, at priserne på apoteksforbeholdte lægemidler i 1. halvår 2012 faldt med knap 7 pct., når der sammenlignes med 1. halvår 2011.
Prisudviklingen på medicin fra apotek fortsætter således mønstret fra de senere år. Samlet set er priserne på apoteksforbeholdte lægemidler faldet med 42 pct. fra 2000 til 2. kvartal 2012. Det er patentudløbet på lægemidler, skarp priskonkurrence i leverandørleddet og apotekernes substitution – tilbuddet til kunderne om at udlevere den billigste pakning – der har ført til de kraftige fald i priserne på apoteksforbeholdte lægemidler.
Omvendt er priserne på de håndkøbslægemidler, der i 2001 blev liberaliseret til salg i detailhandlen, steget med 23 procent fra 2000 til 2. kvartal 2012. Denne liberalisering har således ikke ført lavere priser med sig.
Analyse-nyt