Tilrettelæggelse af uddannelsesforløb
En anden erfaring, Christina Weidemann Pedersen har gjort, er, at det er vigtigt at man får tilrettelagt et godt forløb for de medarbejdere, som skal have suppleret deres uddannelse, før de kan arbejde på apoteket.
Hun har blandt andre en medarbejder ansat, som er uddannet farmaceut i Syrien. Han kunne ikke få sin uddannelse direkte godkendt af Lægemiddelstyrelsen og måtte derfor starte med at tage uddannelsen som farmakonom. Derefter gik han i gang med at supplere sin uddannelse på SDU, så han til sidst kunne få lov at arbejde som farmaceut på apoteket.
”Hans uddannelsesforløb var lidt for komprimeret, hvilket gjorde, at han var meget væk fra apoteket, hvor han stadig var ansat som farmakonom, og det blev også lidt stressende for ham selv. Så en anden gang vil jeg sørge for at sprede sådan et forløb ud over længere tid, hvis det kan lade sig gøre,” siger hun.
Selvom det kræver tilrettelæggelse, og at man støtter op om de sproglige kompetencer, er det umagen værd, og Christina Weidemann Pedersen ser det som en styrke, at hendes medarbejderstab tæller flere nationaliteter.
”Jeg har nogle rigtig dygtige medarbejdere, som er motiveret for at lære, og dem vil jeg bestemt ikke undvære,” siger hun.