Hjælp til omstruktureringer
Igennem samtaleforløbet fik hun blandt andet hjælp til at lave omstruktureringer i sin ledelsesgruppe, så den kom til at fungere bedre.
”Helt konkret lavede vi en tegning på en tavle over min personalegruppe, så jeg fik et visuelt overblik over alle mine medarbejdere, På den både kunne jeg bedre overskue deres forskellige kompetencer og eventuelle udfordringer, og hvordan vi kunne lave en struktur, som ville bidrage til trivslen på apoteket,” fortæller hun.
Selvom det er en del af jobbeskrivelsen som apoteker, at man står med det overordnede ansvar, så er der ting, man kan gøre for at føle sig mindre alene. Når det kommer til trivsel, er det nemlig en opgave, som alle medarbejdere skal involveres i.
”Jeg kunne godt have en følelse af, at det var mig, der alene skulle sørge for, at trivslen var i top, men der hjalp Maja Frahm (psykoterapeut i CRECEA, red.) mig til at se, at det er en fælles opgave, som alle medarbejdere skal tage del i,” siger Rinette Rohde.
Selvom man som apoteker er den øverste chef, er det vigtigt, at man er i stand til at uddelegere opgaver. Den del fik Rinette Rohde også arbejdet med under samtaleforløbet.
”Man skal ikke forvente, at medarbejderne er lige så engagerede i lønudbetalinger og budget, som jeg er, og sådan skal det også være. Det er et vilkår, at man som apoteker står alene med det overordnede ansvar, men jeg er blevet bedre til at uddelegere ansvarsområder, og det er vigtigt,” siger Rinette Rohde.