Cirkulær tankegang
Til én enkelt stol skal der bruges 142 penne, men selvom der er penne nok at producere af, er Henrik Holm ikke i tvivl om, at det ville være meget nemmere at producere en stol af ny plast, som ikke skulle bearbejdes i samme omfang. Men i en verden, hvor der allerede findes så meget plast, som ellers ville gå til spilde, kunne han ikke forestille sig at producere møbler af ny plast.
”Jeg synes, det er fantastisk, at vi kan genanvende al den her plast, som allerede er produceret, og på den måde skabe en mere bæredygtig produktion,” siger han.
Fordelen ved injektionspennene er, at de er lavet i et godt og rent materiale, som har en god holdbarhed. Det betyder, at stolene kan holde i mange år, men det betyder også, at stolene i princippet kan blive til helt andre plastikprodukter, den dag de ikke længere fungerer som stole.
”Vi stiller et krav til vores leverandører om, at de plastikmaterialer, vi arbejder i, skal være rene i den forstand, at vi ved præcis, hvilke stoffer der indgår i materialerne. Det gør, at materialerne kan genanvendes igen og igen, hvilket understøtter den cirkulære tankegang, som vi gerne vil udbrede,” siger Henrik Holm.
Den stol, som Wehlers i dag har sat i produktion i farven Pharma Blue, er udelukkende lavet af penne fra Novo Nordisk, som er indsamlet igennem returpen ™ eller kommer fra fabriksaffald. Men Henrik Holm forestiller sig, at pennene fra de andre medicinalproducenter, som nu også er med i ordningen, oplagt kan indgå i stoleproduktionen fremover, hvis der er interesse for det.