Gå til indhold
STRATEGI

Medlemmerne sætter retning for apotekernes fremtid

Bestyrelsen er på rundtur i kredse og udvalg for at få konkrete input til sektorens nye strategi, der efter planen skal til afstemning i forbindelse med foreningens generalforsamling den 18. maj.

Istock 2183196655

TRINE GANER

Medicin er en vigtig del i de fleste behandlingsforløb, og apoteket har med sin høje faglighed og brede tilgængelighed potentiale til at løse vigtige opgaver i det nye nære sundhedsvæsen. Det er de fleste enige om. Men hvad skal der til for at indfri potentialet? Hvilke rammevilkår kræver det? Hvordan kan digitalisering både styrke den sundhedsfaglige profil og effektivisere apotekernes drift? Og hvad skal der til for at sikre udbuddet af fagligt dygtige medarbejdere til sektoren fremover?

Det er blot nogle af de mange vigtige spørgsmål, som i denne tid drøftes blandt apotekere landet over. En ny sektorstrategi er nemlig undervejs, og det giver anledning til at genbesøge nogle af de mere grundlæggende diskussioner af retning, mål og midler. Det fortæller Apotekerforeningens formand, Jesper Gulev Larsen.

”I den kommende tid beslutter de nye sundhedsråd, hvordan opgaverne i det nære sundhedsvæsen skal løses. Her står vi med en unik mulighed for at styrke apotekernes rolle. Hvordan vi griber den mulighed, og hvad der skal til for at realisere visionen, skal vores nye strategi gerne være med til at sætte en retning for,” siger han.

Apotekssektoren er i forandring, og vilkårene for at drive apotek varierer betydeligt hvad angår mulighed for rekruttering af medarbejdere, økonomiske rammer og meget mere. Netop derfor er det vigtigt, at vi i bestyrelsen får så bred en dialog som muligt, så strategien også afspejler den forskellighed
Jesper Gulev Larsen formand for Apotekerforeningen

Løftestang for forandring
Og netop en tæt medlemsinvolvering er, ifølge foreningens direktør Lars Pram, helt afgørende, hvis en strategi skal være mere end noget, der nævnes i skåltalerne og printes på glittet papir.

”Hvis en strategi skal være løftestang for forandring, skal den have bred forankring hos dem, der skal være med til gøre den til virkelighed. Derfor prioriterer bestyrelsen at inddrage foreningens medlemmer flere gange i processen. Målet er, at apotekerne kan se sig selv i strategien og er motiverede for at være med til at realisere den,” siger han.

Ud over medlemmernes input indgår viden om omverdenens syn på og forventninger til apotekerne blandt andet som et vigtigt grundlag for strategiarbejdet. I den kommende tid afholdes foreningens kredsgeneralforsamlinger, hvor foreningens medlemmer igen får mulighed for at give deres besyv med.

Som medlem af Apotekerforeningen kan du læse mere om arbejdet med ny strategi på Medlemsforum