Kirsten Normann Andersen
- Sundhedsordfører for SF
- Har siddet i Folketinget siden den 8. august 2016
- Valgkreds: Østjyllands storkreds
- Oprindelig profession: Sygehjælper, senere fagforeningsleder i FOA Aarhus
Kirsten Normann Andersen har brugt det meste af sit politiske liv på at få flere fagligheder i spil. Hun ser et stort potentiale i, at apotekerne får en større rolle inden for blandt andet vaccination, undervisning og ordination.
Hvilken rolle ser du og dit parti for apotekerne i fremtidens nære sundhedsvæsen?
Jeg ser apotekerne som en afgørende spiller i fremtidens nære sundhedsvæsen. De er tæt på borgerne og bemandet med sundhedspersoner, der kan hjælpe i hverdagen, lige fra rådgivning om hudproblemer til håndtering af medicinsk behandling. Apotekerne er utrolig professionelle, og de kender ofte deres kunder. De har blik for, hvornår der er behov for rådgivning eller for at henvise videre i det nære sundhedsvæsen.
Jeg har brugt meget af mit politiske arbejde på at få flere fagligheder i spil i sundhedsvæsenet, fordi ressourcerne er pressede, og fordi jeg grundlæggende tror på tværfaglighed. Hierarkiet i sundhedsvæsenet er stadig alt for rigidt. Jeg ønsker, at vi bliver bedre til at få øje på kompetencerne hos andre faggrupper. Herunder på apotekerne.
For eksempel virker det mærkeligt, at jeg kan købe en klamydiatest på apoteket, men skal forbi lægen for at få recept på behandlingen, hvis testen er positiv. Det giver god mening at give farmaceuter mulighed for at ordinere medicin i sådan en situation.
Ser du potentialer for, at apotekerne kan spille en større rolle inden for forebyggelse?
Vaccinationer er en oplagt opgave for apotekerne. Det vil aflaste de praktiserende læger, som i forvejen har for travlt. I det hele taget er farmaceuterne nok den faggruppe i Danmark, der ved allermest om medicin. De kompetencer bør vi bruge meget mere aktivt.
Kan apotekerne spille en rolle i at forhindre fejl på plejehjem, bosteder og i hjemmeplejen?
Jeg er stor tilhænger af dosisdispenseret medicin til patienter med fast medicin. Det giver rigtig god mening og sparer mange ressourcer i hjemmesygeplejen. Det vil i sig selv kunne eliminere mange fejl. Samtidig er det vigtigt, at personalet ved, hvordan medicinen skal gives. Jeg tænker nok ikke så meget på medicingennemgang, men der er helt klart brug for undervisning. Derfor er viden om medicin noget, apotekerne i høj grad kan bidrage med.
Går du ind for at fastholde det personlige farmaceutejerskab af apotekerne?
Ja. For mig handler det om en gensidig forpligtelse til at sætte sundheden først og ikke lade indtjening være styrende. Jeg har endnu til gode at se kapitalfonde gå ind på sundhedsområdet, uden at fokus hurtigt flytter sig fra behandling og borgernes sundhed til økonomi.
For eksempel virker det mærkeligt, at jeg kan købe en klamydiatest på apoteket, men skal forbi lægen for at få recept på behandlingen, hvis testen er positiv.
Hvilke konkrete risici ser du, hvis man åbner for, at apotekerne ejes af kapitalfonde?
Der kunne komme mere fokus på mersalg. Det er problematisk, fordi det kan føre til mere medicin, men ikke nødvendigvis mere sundhed. Nogle gange endda det modsatte. En styring efter indtjening ville bekymre mig. Vi har allerede set eksempler fra tandlægekæder, hvor medarbejdere er blevet presset til at levere i forhold til bestemte måltal for behandlinger. Det er ikke bedre sundhed, tværtimod. Derfor har vi et sundhedspolitisk ansvar for at sikre, at borgerne hverken får for lidt eller for meget medicin.
Mener SF, at danskere i hele landet skal have let adgang til et apotek?
Det er en vigtig sundhedspolitisk dagsorden, at der er adgang til apoteker i alle dele af landet. Hele indsatsen i det nære sundhedsvæsen handler jo netop om at bringe sundheden ud til borgerne i alle afkroge af Danmark. Det er også et landdistriktspolitisk spørgsmål.
Det lokale apotek kender ofte de patienter, der kommer, og det gør rådgivningen bedre, også når det handler om at sige: ‘Det her bør du tale med din læge om.’ De fleste borgere har stor respekt for fagligheden på apotekerne.
Kan du se for dig, at rådgivning og handel med medicin online kan erstatte den sundhedsfaglige rådgivning, man får ansigt til ansigt?
Onlinehandel kan bestemt give mening for nogle, men det må aldrig erstatte den personlige kontakt. Det er i forvejen svært at dække landdistrikterne på mange områder. Sundhed må ikke blive endnu et hul.
Hvilke konsekvenser ville det have for ældre og sårbare, hvis deres lokale apotek forsvandt og blev erstattet af onlinehandel og rådgivning?
Mange vil blive hægtet af med det samme. At tro, at alle ældre kan klare alt omkring deres sundhed bag en skærm, er naivt. Risikoen for fejlbehandling vil være ekstremt stor. På onlineapoteker møder man ikke nødvendigvis den samme farmaceut eller farmakonom hver gang. Det betyder noget, at man kender sine kunder. Den kompetence må vi ikke miste.
”Apotekerne kommer til at spille en endnu større rolle i fremtiden, hvis det står til os i Venstre"
Apotekerne spiller allerede en vigtig rolle, og den bliver større i fremtiden, hvis det står til Sophie Løhde og Venstre. Også når det gælder beredskab. Hun har ingen planer om at ændre på ejerskabsreglerne, og så mener hun, at det er vigtigt, at danskerne har nem adgang til et fysisk apotek, og at onlinesalg kan være et vigtigt supplement.
”Generisk ordination er helt oplagt"
Per Larsen opfatter apotekerne som en vigtig del af det nære sundhedsvæsen og ser potentialer i at styrke apotekets rolle, for eksempel når det gælder vaccinationer, håndtering af mindre sygdomme og generisk ordination. Han ser fordele ved det personlige farmaceutejerskab og den tryghed og tilgængelighed, fysiske apoteker giver, ikke mindst i landdistrikterne.
”Mulighed for sundhedstjek på apoteket skal mindske ulighed"
Apotekerne kan spille en nøglerolle i opsporing og forebyggelse, mener sundhedsordfører i Moderaterne Monika Rubin. Derfor foreslår hun og partiet, at alle over 50 år, der ikke har været i kontakt med sundhedsvæsenet det seneste år, skal kunne få et sundhedstjek på apoteket. Faglighed, lokal tilstedeværelse og nær kontakt med borgerne gør apotekerne oplagte til at mindske ulighed i sundhed og aflaste lægerne, mener hun.
”Jeg vil bare råde alle folketingspolitikere til at tage ud til deres lokale apotek, for det er jo helt vildt, hvad der foregår derude”
Maria Durhuus (S) mener, at apotekerne kan bruges langt mere end i dag, især i landdistrikter og over for ældre og andre sårbare borgere. Hun ser uudnyttede potentialer i apoteket som en tilgængelig indgang til sundhedsvæsenet, og så skal faglighed og tryghed bevares gennem personligt ejede apoteker.