Gå til indhold
Debat

Sundhedsrådene skal inddrage de lokale sundhedsprofessionelle

Det er ikke nok, at sundhedsrådene har mulighed for at etablere faglige udvalg til at rådgive dem. Det bør være obligatorisk, at de politisk valgte lytter til de sundhedsprofessionelle i nærområdet. (Debatindlæg fra Jesper Gulev Larsen bragt i Sundhedsmonitor 2. oktober 2025)

Sygeplejerskerne ønsker at have en tydelig stemme i de nye sundhedsråd. Det understreger Dansk Sygeplejeråd i sit nye udspil. Vi er fra apotekssiden helt enige, og det samme er Lægeforeningen.

Konkret har vi i Apotekerforeningen foreslået, at der oprettes et lokalt praksisforum eller fagligt udvalg i tilknytning til hvert sundhedsråd, så rådenes beslutninger står på en solid grund af faglig viden.

Regionernes 17 nye sundhedsråd skal være drivende i omstillingen af sundhedsvæsenet og i bestræbelserne på at styrke det nære sundhedsvæsen. Rådene kommer til at bestå af folkevalgte repræsentanter fra regionen og kommunerne i det pågældende område.

Som lokalpolitiker har man brug for at kunne støtte sig til faglig ekspertise. I lovforslaget om de nye sundhedsråd er der da også nævnt muligheden for at etablere udvalg og arbejdsgrupper, der kan rådgive sundhedsrådet.

Men det er kun nævnt som en mulighed - og det er efter vores opfattelse på ingen måde tilstrækkeligt. Det bør være obligatorisk, at de politisk valgte lytter til de sundhedsprofessionelle i nærområdet, der både har sundhedsfaglig viden og lokalkendskab. Det være sig læger, sygeplejersker, apoteker og andre, der udgør det nære sundhedsvæsen, og som har et indgående kendskab til de særlige forhold, der gør sig gældende dér.

Sammenhæng for patienter

Sundhedsråd kommer til at have stor indflydelse på de nye nærsundhedsplaner og på, hvordan der sikres sammenhængende behandling for patienterne. Ved at have et fagligt udvalg eller lokalt praksisforum skaber man en fast struktur for, at sundheds-professionelle giver input til sundhedsrådet, så indholdet i nærsundhedsplaner målrettes lokale udfordringer og løsninger. Praktikerne kan bidrage med viden om, hvordan der skabes sammenhæng for patienterne, og hvordan ressourcerne udnyttes bedst.

Medicin er en del af de fleste behandlingsforløb, og derfor bør apotekerne være en fast del af et sådant udvalg. Det er helt afgørende, at sundhedsrådene tænker samarbejde om borgernes medicin ind, når de planlægger fremtidige samarbejder og indsatser.

Medicinproblemerne opstår ofte i sektorovergange. Når patienter udskrives fra sygehuse til pleje, eller kommer hjem, kan der opstå forvirring om, hvilken medicin der nu skal tages. Dosispakning af medicin rulles i disse år ud til flere borgere, og her er også behov for lokal koordinering. Der kan også være usikkerhed om regler og muligheder på tværs af sektorer, der kan håndteres ved at inddrage praktikerne. Op mod 40 procent af alle indlæggelser af ældre på medicinske afdelinger er medicinrelaterede.

Forebyggelse af medicinproblemer i sektorovergange og mere sammenhængende patientforløb kræver samarbejde mellem sygehus, praktiserende læge, plejepersonale og apoteket. Og det kræver viden og kommunikation på tværs.

Derfor skal aktørerne i det nære sundhedsvæsen tages med på råd, når der træffes politiske beslutninger på området. Det giver ikke mening at lade være, hvis patienterne skal opleve den politisk tilstræbte sammenhæng.