Gå til indhold

5. Adgang til kvalificeret arbejdskraft skal sikres i hele landet

Et højt sundhedsfagligt niveau på apotekerne forudsætter veluddannede farmaceuter og farmakonomer. Det enkelte apoteks evne til at rekruttere lokalt afhænger af, om der er tilbud om gode og tilgængelige uddannelsessteder flere steder i landet.

Konkurrencen om kvalificeret arbejdskraft er skærpet de senere år. Årgangene af uddannelsessøgende bliver mindre, og lægemiddelindustrien, sygehuse og kommuner rekrutterer i stigende grad de apoteksuddannede farmakonomer. Traditionelt har lægemiddelindustrien aftaget størsteparten af farmaceuterne. 

Derfor oplever apotekerne i visse dele af landet store udfordringer med at tiltrække farmakonomer og farmaceuter. Udfordringen er kritisk – ikke mindst fordi apotekerne, af hensyn til forsyningsforpligtelsen, skal være til stede i hele landet.

Det er samtidigt helt afgørende, at medarbejderne ser apoteket som en attraktiv arbejdsplads. Et godt arbejdsmiljø, god ledelse, faglige udfordringer og moderne digitale værktøjer er alt sammen vigtigt. Og udviklingsveje og karrieremuligheder skal være tydelige for begge faggrupper. 

For ambitiøse farmaceuter med lederpotentiale er det vigtigt, at vejen til at blive apoteker er et realistisk og opnåeligt mål.

Apo Strategi 09

Over 4.000 farmaceuter og farmakonomer på landets apoteker sikrer korrekt medicinudlevering, kvalificeret rådgivning og sundhedsydelser med udgangspunkt i borgernes behov.

Deres faglighed er fundamentet for apotekernes virke og for, at sektoren også fremover kan bidrage til udviklingen af sundhedsvæsenet.

Apotekerne vil:

  • udvikle farmakonomuddannelsen, så den bliver endnu mere attraktiv. Uddannelsens dimensionering skal udvides på en måde, der sikrer, at sektoren kan tiltrække færdiguddannede farmakonomer i hele landet.
  • forbedre mulighederne for, at apoteker i farmaceutdækningstruede
    områder, og i ekstraordinære situationer, kan få dispensation og hjælpe hinanden som 'farmaceutisk bagvagt'.
  • styrke fokus på kompetenceudvikling og karrieremuligheder gennem sektorens videre- og efteruddannelsestilbud til begge faggrupper. Ledelseskurser skal komplementere de sundhedsfaglige kurser.
  • sikre opgavespecifik autorisation eller certificering af personale, når det er nødvendigt for, at sektoren kan løfte nye opgaver i sundhedsvæsenet.